Bakan Şimşek: Zorunlu Deprem Sigortası ve ZAS Hakkında Değerlendirme

Bakan Şimşek’in Zorunlu Deprem Sigortası Hakkındaki Açıklamaları

Bakan Şimşek, zorunlu deprem sigortasının 17 Ağustos 1999 tarihli Gölcük Depremi sonrasında sivil konutların sigorta kapsamına alınması için getirildiğini hatırlattı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurularak bu sigortanın 2012 yılında son halini aldığını belirtti. Şimşek, zorunlu deprem sigortası kapsamında yaklaşık 500 bin hasarlı konut için 35 milyar lira hasar ödemesi yapıldığını ve DASK’ın 11,3 milyon poliçe kapsamında deprem afetine teminat sağladığını ifade etti.

Bakan Şimşek’in ZAS Hakkındaki Açıklamaları

Bakan Şimşek, doğa kaynaklı afetlerin artmasıyla sadece deprem değil diğer afetlerin de sigorta kapsamına alınması gerektiğini vurguladı. Zorunlu afet sigortası (ZAS) ile sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınlarının da teminat altına alınacağını belirtti. Bakan Şimşek, haziran ayı sonu itibarıyla ZAS’ın devreye alınacağını duyurdu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Bakan Şimşek: Zorunlu Deprem Sigortası ve ZAS Hakkında Değerlendirme için yorumda bulun

    Bakan Şimşek: Zorunlu Deprem Sigortası ve ZAS Hakkında Değerlendirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bakan Şimşek: Zorunlu Deprem Sigortası ve ZAS Hakkında Değerlendirme için ilk yorumu yapabilirsin.