“Sıfır Atık, Türkiye’nin bir markası haline geldi”


Bakan Özhaseki, ABD’nin New York şehrinde TRT Haber’in sorularını yanıtladı.


Bakan Özhaseki’nin açıklamalarından satır başları şu şekilde:


Şu anda Türkevi’ndeyiz ve BM’nin tam karşısındayız. Burada Türk bayrağı altında olmak, kendi evimizde olmak bizim için de gurur verici. Burada yapılan BM toplantısının ana gündem maddesi bir taraftan sürdürülebilir adaletli bir kalkınma, bir taraftan da iklim değişikliğiyle alakalı ortaya çıkan manzara. Haliyle bu konu bizi yakından ilgilendiriyor. Bütün birimlerimiz bu konuda teyakkuzdalar ve müthiş bir çalışma içindeler.


Bu konuda bizim yedi yıl önce başlattığımız bir Sıfır Atık projesi vardı. Önce kendi bakanlığımızda bir yıl kadar denedik, sonra Emine Hanım projeyi çok sevdi, üstlendi, hamiliğini yaptı ve dünyaya açtı. Şu anda Sıfır Atık sadece atıkların geri kazanımı, bir döngüsel ekonomiden olmaktan öte bu ülkenin bir markası haline geldi. Bundan sonra iklime karşı duyarlı, çevreye karşı duyarlı her kim varsa Sıfır Atık konusuna bir vurgu yapıyor. Bundan da mutluluk duyuyoruz.


20 milyona yakın insana bu konuda eğitim verildi. Şu anda biz atıklarımızın ancak yüzde 30’unu ekonomiye kazandırabiliyoruz. Bu yıl sonuna kadar da bu rakamı yüzde 35’e çıkarmayı hedefliyoruz. Sıfır Atık hiçbir şeyin boşa gitmediği, tamamını değerlendirebildiğimiz, ekonomiye kazandırabildiğimiz bir yapıya kavuşturmamız gerekiyor. İnşallah yerel seçim geçtikten sonra yeni bir yol haritası çizip çalışmalarımızı sürdüreceğiz.


Bu projeye yürekten inanıyoruz. Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde 30 Mart Sıfır Atık Günü oldu. Bize düşen şey bu konuda uygulamak ve sürdürebilmek. 


“Hedefimiz 2053’te sıfır emisyon”


Sanayicilerimizin de buna uyum göstermesi lazım. Biliminsanları dünyanın ısındığını söylüyorlar. Bu ısınma derecesi artarsa gıda krizi başlar. Dünya yaşanmaz hale gelir. Ülkemizi bu küresel ısınmanın tehditlerinden korumaya çalışıyoruz. Hedefimiz 2053’te sıfır emisyon.


Dünyanın dengesi insanoğlu olarak biz bozduk. Bizim önce insan olarak sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak sorumluluklarımız var. Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. “Sıfır Atık, Türkiye’nin bir markası haline geldi” için yorumda bulun

    “Sıfır Atık, Türkiye’nin bir markası haline geldi” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak “Sıfır Atık, Türkiye’nin bir markası haline geldi” için ilk yorumu yapabilirsin.