Avrupa Füzyon Programı’ndan Rekor Füzyon Enerjisi Açıklaması

Oxford’daki JET Tesisi, 69,3 Megajoulelük Füzyon Enerjisi Rekoru Kırdı

İngiltere’nin Oxford şehri yakınındaki füzyon deneyi tesisi JET, Avrupa Füzyon Programı (EUROFusion) tarafından kaydedilen bir rekora imza attı. Bilim insanları, JET kullanarak 0,21 miligram yakıt kullanarak 5 saniye boyunca yaklaşık 69,3 megajoulelük bir füzyon enerjisi elde etti. Bu, daha önce 2022’de kaydedilen 59 megajoulelük dünya rekorunu geride bıraktı.

Tokamak Teknolojisi ve Yakıt Kullanımı

Bilim insanları, JET’te tokamak adı verilen bir teknolojiyi kullanarak bu rekoru elde etti. Tokamak, döteryum ve trityum gibi hidrojen varyantlarıyla beslendi. Makinedeki sıcaklıklar 150 milyon santigrat dereceye çıkarıldı ve bu aşırı sıcaklık, döteryum ve trityumun birleşerek helyum üretmesini ve büyük miktarda ısı açığa çıkarmasını sağladı.

EUROFusion Üst Yöneticisi ve JET Kıdemli Kullanım Müdürü’nün Değerlendirmeleri

EUROfusion Üst Yöneticisi Ambrogio Fasoli, rekor hakkında yaptığı açıklamada, “Bu deney, JET’in 40 yılı aşkın bir süredir yürüttüğü çalışmaların son örneğidir ve yeni füzyon projeleri için umut vericidir.” dedi. JET Kıdemli Kullanım Müdürü ve JET Bilimsel Operasyonlar Lideri Dr. Fernanda Rimini ise, “Ticari füzyon enerjisi santrallerinde kullanılan yakıt karışımını kullanarak güvenilir bir şekilde füzyon plazmaları yaratabiliyor ve zaman içinde geliştirilen ileri düzey uzmanlığı sergileyebiliyoruz.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Nükleer Füzyon ve Temiz Enerji Potansiyeli

Nükleer füzyon, güneşte gerçekleşen doğal bir süreçtir. İki hafif element olan hidrojenin birleşerek daha ağır bir element olan helyum oluşturması ve yüksek miktarda enerji açığa çıkarmasıdır. Nükleer füzyon, karbon salımı yapmadığı ve radyasyon açığa çıkarmadığı için sonsuz temiz enerji kaynağı olarak kabul edilir. Ancak, nükleer füzyonun gerçekleşebilmesi için yüksek sıcaklık, enerji ve yoğunluk ortamının oluşması gerekmektedir.

Güneşin merkezinde yer çekimi basıncı nedeniyle füzyon 10 milyon santigrat derecede gerçekleşirken, dünyada daha düşük basınçlar nedeniyle en az 100 milyon santigrat derecede füzyon mümkün olabilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Avrupa Füzyon Programı’ndan Rekor Füzyon Enerjisi Açıklaması için yorumda bulun

    Avrupa Füzyon Programı’ndan Rekor Füzyon Enerjisi Açıklaması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avrupa Füzyon Programı’ndan Rekor Füzyon Enerjisi Açıklaması için ilk yorumu yapabilirsin.