Antarktika ve Kuzey Kutbu Araştırmalarıyla İlgili Söyleşi

Yirmibeşoğlu: “Kutuplarda İklim Değişikliği Tehlikesi Büyük”

Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kutup Araştırmaları ve İklim Değişikliği” konulu söyleşide konuşan Yirmibeşoğlu, 2017’den beri kutuplarla ilgili sürekli yeni şeyler öğrendiğini ifade etti.

Kutuplarda Yapılan Çalışmalar ve İklim Değişikliği

Yirmibeşoğlu, Türkiye’nin kutuplarda yürüttüğü çalışmalarda yer aldığını belirterek, “Kuzey Kutbu’nda ve Güney Kutbu’nda çalışmalar yapıyoruz. Ne yazık ki iklim değişikliğine oralarda çok şahit oluyoruz. Kuzey Kutbu’nda çok hızlı şekilde ısınmalar artıyor. Buzullar çok hızlı şekilde eriyor.” dedi.

Kutup Araştırmalarına Dair Deneyimler

Antarktika’dan 4 Şubat’ta dönen Yirmibeşoğlu, Türk ekibinin hala Antarktika’da olduğunu belirtti. Gemici kökenli olan Yirmibeşoğlu, gemi kirliliğini azaltmak için başladığı yolda kutup araştırmacılığına kadar ilerlediğini ve Türkiye’nin kutuplara yaptığı çalışmalarda yer aldığını vurguladı.

Gençlere Verilen Tavsiyeler

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Yirmibeşoğlu, TÜBİTAK’ın iklim değişikliği ve kutuplarla ilgili projelerine katılmalarını önerdi. Bilim insanı olmanın araştırmacı ruha sahip olmak olduğunu vurgulayan Yirmibeşoğlu, gençlere meraklarını takip etmeleri çağrısında bulundu.

Söyleşiye İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, öğretmenler ve öğrenciler de katıldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. Antarktika ve Kuzey Kutbu Araştırmalarıyla İlgili Söyleşi için yorumda bulun

    Antarktika ve Kuzey Kutbu Araştırmalarıyla İlgili Söyleşi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antarktika ve Kuzey Kutbu Araştırmalarıyla İlgili Söyleşi için ilk yorumu yapabilirsin.