“Dünyanın Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi’ne ihtiyacı var”


ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in girişimleri ile Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM arasında imzalanan, Ukrayna’nın tahıl ve tahıl ürünlerinin dünya pazarına güvenli bir şekilde Türkiye üzerinden sevk edilmesine yönelik Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi’nin süresinin uzatılmasına ilişkin müzakereler de gündeme geldi.


“Dünyanın Tahıl Sevkiyatı Girişimi’ne ihtiyacı var”


Anlaşmanın imzacılarının müzakerelere ilişkin değerlendirmelerine girmeyeceğini belirten Sözcü Price, “Müzakerelerde kritik bir noktadayız. Girişimin uzatılması tüm tarafların rızasını gerektiriyor ve Genel Sekreter bunun üzerine çalışıyor” dedi.


Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi konusundaki pozisyonlarının açık olduğunu kaydeden Price, “Dünyanın buna (Tahıl Sevkiyatı Girişimi) ihtiyacı var. Süresinin uzatılması ve kapsamının genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.


Moskova’nın tahıl ve gübre ihracatının engellendiği iddialarını yalanladı


Rusya-Ukrayna savaşının başlaması ile tahıl ve tahıl ürünleri sevkiyatının bölgede durduğunu ve bunun dünyadaki gıda fiyatlarını yüzde 30 artırdığını dile getiren Price, BM, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’nın işbirliği ile milyonlarca tonluk tahılın dünya piyasasına sürüldüğünü hatırlattı.


Price, bir süredir Rusya’nın tahıl ihracatının savaş öncesi seviyesine ulaştığını ifade ederek, Moskova’nın tahıl ve gübre ihracatının engellendiği iddialarının doğru olmadığını söyledi.


Sözcü, ABD’nin ayrıca Rus tahıl ve gübre ihracatını yaptırımlardan muaf tuttuğunu hatırlattı.

Kaynak: Trt Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  1. “Dünyanın Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi’ne ihtiyacı var” için yorumda bulun

    “Dünyanın Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi’ne ihtiyacı var” için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak “Dünyanın Karadeniz Tahıl Sevkiyatı Girişimi’ne ihtiyacı var” için ilk yorumu yapabilirsin.